tajemnicze.pl

Ksenoboty. Żywe roboty stworzone przez Sztuczną Inteligencję, a które już mogą się nawet rozmnażać

tajemnicze.pl-ksenoboty
Udostępnij

Ksenobot (xenobot), to nowa forma życia, zbudowana przez Sztuczną Inteligencję (AI), która nigdy wcześniej nie istniała na świecie. Ksenoboty mogą się teraz nawet rozmnażać. Dwa filmy (pl) wyjaśniające co to Ksenoboty.

Ksenoboty to pierwsze bio-roboty: żywe, programowalne komórki.

Ksenoboty to maleńkie biologiczne roboty, które samoorganizują się, wykonują zadania, same się naprawiają i potrafią się już rozmnażać.

Naukowcy pobrali żywe komórki z zarodków żab i złożyli je w zupełnie nowe formy życia. Tak zwane Xenoboty.

Ksenoboty to syntetycznie stworzone organizmy (małe roboty powstałe z komórek macierzystych żaby), składające się z komórek skóry i mięśnia sercowego żab w stadium blastuli. Ich rozmiar nie przekracza jednego minimetra. Nazwa pochodzi od żaby (łac. Xenopus laevis)

Sztuczna inteligencja dokonała przełomowego osiągnięcia, tworząc roboty, które mogą się rozmnażać.

Jak z książki Eda Regisa, opublikowanej w 1995 roku pod tytułem „Nano”, gdzie omawiano koncepcję biologicznych robotów, które można wstrzykiwać z białek…

Sprawdź też co jeszcze nas czeka a co też już się dzieje >>> transhumanizm – link <<<

Mamy czas do marca 2023 – CO TERAZ MOŻEMY ZROBIĆ i jak się zabezpieczyć >>> LINK <<< sprawdź jak powstrzymać NWO

Amerykańscy naukowcy, którzy stworzyli pierwsze żywe roboty, twierdzą, że mogą one teraz samodzielnie się rozmnażać.

Naukowcy twierdzą teraz, że odkrycie jest nową formą reprodukcji biologicznej, która nie była jeszcze znana nauce. Eksperci twierdzą, że robot-rodzic i jego dzieci, zwane Xenobotami, są całkowicie biologicznymi tworami.

Pierwsze informacje o ksenobotach pojawiły się na początku roku 2020. Projekt ten został sfinansowany przez Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA).

Ksenoboty zostały stworzone w Stanach Zjednoczonych na Uniwersytecie Tufts. W ich stworzeniu uczestniczyli naukowcy: Douglas Blackiston, Sam Kriegman, Michael Levin i Josh Bongard.

To są nowatorskie, żywe maszyny” — mówi ekspert ds. robotyki z UVM, Joshua Bongard. Nie są one ani tradycyjnym robotem, ani znanym gatunkiem zwierząt. To nowa klasa artefaktów: żywy, programowalny organizm.

Nowe stworzenia zostały zaprojektowane na superkomputerze w UVM, a następnie zebrane przez biologów z Tufts University.

tajemnicze.pl-ksenobot-co-to

Naukowcy uważają, że możliwe jest zastosowanie ksenobotów w takich dziedzinach jak:

  • Zbieranie mikroplastiku z oceanów
  • Rozprowadzanie lekarstw ludzkim organizmie
  • Poszukiwania skażenia radioaktywnego
  • Usuwanie toksycznych odpadów
  • Usuwanie płytki nazębnej
  • Oczyszczanie naczyń krwionośnych ze złogów

Ksenoboty to według naukowców zupełnie nowe formy życia, które są na tyle małe, że bez problemu mogą poruszać się wewnątrz ludzkiego ciała.

Są zdolne do chodzenia i pływania.

Potrafią też przetrwać tygodnie bez jedzenia i współpracować w grupach.

Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki, które bardzo szybko się namnażają i mają możliwość przekształcenia się w komórki każdego rodzaju.

Stworzenie ksenobotów, to niewątpliwie historyczny moment w rozwoju nauki.

Ale…

Czy nie istnieje ryzyko, że jakiś szalony naukowiec w przyszłości może zaprogramować je tak, aby powodowały niewydolność narządów zamiast „oczyszczać” tętnice?

ZAPRASZAM NA FILM KSENOBOTY, CO TO JEST. CZĘŚĆ 1

 

ZAPRASZAM NA FILM O KSENOBOTACH. CZĘŚĆ 2


Ksenoboty 2.0

W 2020 roku świat po raz pierwszy zobaczył żywego robota. Znany jako Xenobot, ten mikroskalowy organizm mógł się poruszać, samoleczyć i współpracować z innymi botami, aby osiągnąć wspólny cel.

Ale wszystkie te funkcje zostały teraz znacznie ulepszone, w tym… pamięć.

Oryginalne Xenoboty zostały opracowane przez zespół biologów i inżynierów komputerowych z Tufts University i University of Vermont. Te mikromaszyny mierzyły mniej niż milimetr szerokości i mogły współpracować ze sobą, aby popychać ładunki.

Oryginalne Xenoboty potrafiły się same naprawiać, ale biolodzy naprawdę namieszali z następnym pokoleniem.

„W porównaniu do Xenobots 1.0, w których milimetrowe automaty zostały skonstruowane w podejściu „od góry do dołu”, poprzez ręczne umieszczanie tkanek i chirurgiczne kształtowanie skóry żaby i komórek serca w celu wytworzenia ruchu, następna wersja Xenobots zajmuje „dół”. podejście „w górę”. Żywe roboty zbudowane z komórek skóry żaby potrafią już wyczuć otoczenie

Ponieważ są tworzone z komórek, ksenoboty w końcu się rozpadają i są całkowicie biodegradowalne, można je wykorzystać do zastosowań biomedycznych i środowiskowych.” – mówi członek zespołu Douglas Blackiston, również z Tufts University.

Naukowcy byli tak zajęci sprawdzaniem, czy mogą, że nikt nie pomyślał, by zapytać, czy powinni” – dr Ian Malcolm

Implikacje w medycynie mogą być zdumiewające.

Ksenoboty mogłyby np. w dalszej kolejności niszczyć lub „zjadać” komórki rakowe jak i wykonywać tysiące innych rzeczy, które mogą być pożyteczne.

Ale …

Zawsze może być tzw drugie dno.

Ksenoboty mogłyby zdziałać cuda, ale wszystko zależy od kanałów inwestycyjnych, wykorzystania, sytuacji politycznej i kontekstu. Zasadniczo, kto przykłada do tego rękę i pieniądze, określa funkcje biobotów (ksenobotów).

Mogą np. zostać użyte jako broń biologiczna lub do celów kontroli gospodarczej lub społecznej. To, że jest cudowne, nie oznacza, że ​​jest etyczne lub dobre dla ludzkości.

Być może trafią w ręce nielicznych, a to zachęca do protestów społecznych.

Krótko mówiąc, wszystko zależy od kontekstu, jego zastosowania i ograniczeń.


 

tajemnicze.pl-ksenoboty

FILM DRUGI z transkrypcją po polsku – WYJAŚNIENIE CO TO JEST KSENOBOT I JAK POWSTAŁ

Transkrypcja filmu

ZAPRASZAM CIĘ NA >>>t.me/tajemnicze <<< komunikator TELEGRAM (dostępny tylko na smartfony) - inny niż TT i FB - TAM też NA BIEŻĄCO DODAWANE SĄ NOWE WPISY. Jeśli czytasz ten artykuł teraz na smartfonie, t.me/tajemnicze <<< kliknij w ten adres na telegramie i dołącz

Patrzysz na pierwsze na świecie „żywe” roboty.
Zgadza się, te mikro-maszyny są w rzeczywistości zupełnie nowymi programowalnymi formami życia, które wg naukowców mogą pomóc w oczyszczaniu mikroplastików z naszych oceanów a nawet w naprawie narządów w naszych ciałach.
Czym więc właściwie są te małe rzeczy i czy powinniśmy się spodziewać, że w najbliższym czasie ujrzymy je w naszych krwioobiegach ?

Mierzące mniej niż milimetr szerokości, te ksenoboty jak są nazywane zostały stworzone przez naukowców z Uniwersytetu w Vermont i Uniwersytetu Tufts

Wykorzystując komórki macierzyste zebrane z embrionów żaby afrykańskiej szponiastej i wyrafinowany algorytm komputerowy (sztucznej Inteligencji),
stworzyli projekt planu, który umożliwił zespołowi zbudowanie NOWEJFORMY ŻYCIA (wcześniej nieistniejącej).

Komórki macierzyste najpierw różnicowały się w komórki skóry i serca.

Komórki skóry żaby zostały wybrane ze względu na ich zdolność do wiązania się ze sobą w celu utworzeni pasywnej architektury ksenobota.

Natomiast komórki serca żaby zostały wybrane ze względu na ich zdolność do kurczenia się i rozluźniania, w celu wytworzenia rodzaju maleńkiego silnika, który napędzałby ksenoboty.

Po zaobserwowaniu naturalanej dynamiki między skórą a komórkami serca, dane zostały wprowadzane do algorytmu ewolucyjnego uruchomionego w superkomputerze.

Na podstawie tych danych algorytm był w stanie wygenerować miliony różnych konfiguracji komórek w celu przetestowania pożądanego wyniku. W tym przypadku LOKOMOCJA.

I tak rozpoczął się test na przeżycie.

Tylko najmocniejsze konfiguracje przeszły do następnego etpu, gdzie ich projekty zostały następnie przetworzone na lepsze modele cyfrowe.

Po około 100 testach pozostały tylko najlepsze konfiguracje.

Dzięki mocy komputerowego algorytmu ewolucyjnego, zespół w końcu miał zwycięski plan dla swoich nowych form życia i wszystko co musieli teraz, to je stworzyć.

Brzmi prosto?
Cóż, nie było.

Zespół użył maleńkich kleszczyków i mikroskopu, aby skrupulatnie przeprowadzić mikrochirurgię na komórkach serca i skóry, aby stworzyć nowe organizmy.

I viola!
Naukowcy stworzyli swoje pierwsze ksenoboty.


Bioboty mogły się poruszać, poruszając się o liniach prostych albo w kółko.

Mogły współpracować, gromadząc luźne cząsteczki w gromady.

A po przecięciu, ksenoboty same się leczyły !

Zrozumienie dokładnie, w jaki sposób komórki to robią, jest ostatecznym celem tych badań

Komórki są niesamowicie inteligentne i wciąż jest tak wiele rzeczy, których nie wiemy jak działają.

Na przykład jak się komunikują aby budować złożone ciała a nawet leczyć?

KSENOBOTY – ANATOMIA NA ŻĄDANIE.

Gdybyśmy mogli odkodować te sygnały naukowcy mogli by zbudować inteligentniejsze roboty, z zaprogramowanymi zadaniami. Bioroboty, które byłyby biodegradowalne i biokompatybilne.

(Film jest sprzed roku, a dokładniej z początku roku  2021 – ksenoboty w kolejnej generacji stały się biodegradowalne, mogą się rozmnażać, współpracują ze sobą i są biokompatybilne)

Ale to małe ksenoboty to dopiero pierwszy krok do wymyślania jak kontrolować anatomię na żądanie.

To znaczy wyobraź sobie wszystkie zastosowania tego typu badań.

W przypadku zwiększenia skali, ksenoboty mogą być wykorzystywane w medycynie regeneracyjnej takie jak naprawa narządów lub kodowanie od podstaw części ciała do przeszczepu.

Ksenoboty mogą być tworzone z własnych komórek pacjenta a następnie wprowadzane do jego krwiobiegu i zaprogramowane tak aby usuwały płytkę zatkanych tętnic lub wykrywały raka.

Ale aplikacje nie ograniczają się tylko do dziedziny medycznej.


ROJE KSENOBOTÓW I ICH ZADANIA POZA MEDYCYNĄ.

Zespół naukowców przewiduje również przydzielenie poszczególnych zadań roju ksenobotów np. do zbierania mikrodrobin plastiku z oceanów lub wyszukiwania i zbierania radioaktywnych zanieczyszczeń.

KSENOBOTY, KWESTIE ETYCZNE

Teraz świat pełen niestandardowych, ratujących planetę ksenobotów brzmi naprawdę fajnie – ale być może już zadałeś sobie pytanie o etyczne implikacje stworzenia zupełnie nowej formy życia.
I nie jesteś sam.

Zespół w pełni przyznał że przyszłe iteracje ksenobotów mogą obejmować układ nerwowy, naczynia krwionośne a nawet części rozrodcze.

I to właśnie te dodatki skłaniają wielu do zastanawiania się czy ksenoboty należy uważać za coś więcej niż tylko maszyny.

Jest też inny problem. Otóż badania są częściowo sponsorowane przez program DARPA, czyli maszyn do uczenia się przez całe życie

To sprawiło, że niektórzy obserwatorzy zaczęli kwestionować przyszły kierunek tych badań.

Jednak zespół badawczy jest otwarty i zachęca do dyskusji etycznej w domenie publicznej, mając nadzieję że decydenci będą w stanie utrzymać wdrożyć odpowiednie przepisy w miarę postępu tej nauki.

W tej chwili ksenoboty nadal są naprawdę podstawowe i mają ograniczone zdolności reprodukcyjne. (już nie, już się rozmnażają)

A jeśli chodzi o skalowalność, jak właśnie się dowiedzieliśmy, te buty nie są łatwe do stworzenia i wymagają godzin mikrochirurgii aby je stworzyć.


KSENOBOTY KOLEJNA FAZA BADAŃ

Kolejna faza badań polega na opracowaniu ksenobota zdolnego do przenoszenia ładunku przy użyciu komórek pacjenta do dostarczania leków w głąb ludzkiego ciała, bez wywoływania odpowiedzi immunologicznej.

Ostatecznie więc te ksenobody są pierwszymi krokami w próbie zrozumienia jak zaczyna się życie.
Być może pewnego dnia zapewnią naukowcom możliwość dokładnego kontrolowania tego jak powstaje życie


  Jeśli podoba Ci się mój blog polub i udostępnij go innym. Sprawdź też inne wpisy na blogu.   Jak schudnąć bez odchudzania, bez diety, bez ćwiczeń i bez jojo. Sprawdź To     Wpis pochodzi z bloga Tajemnicze.pl   .....   zobacz więcej: tajemnicze, niewyjaśnione, ciekawe, dziwne a także teorie spiskowe

KSENOBOTY, żywe maszyny, to żywe, programowalne organizmy, stworzone przez Sztuczną Inteligencję, które mogą się rozmnażać. Dwa filmy (pl) wyjaśniające co to są ksenoboty
Jak z książki Eda Regisa, opublikowanej w 1995 roku pod tytułem „Nano”, gdzie omawiano koncepcję biologicznych robotów, które można wstrzykiwać z białek…
Już teraz budzą mnóstwo pytań dotyczących etyki.
To, że coś jest cudowne, nie oznacza, że ​​jest etyczne lub dobre dla ludzkości.
Ksenoboty mogłyby zdziałać cuda, ale wszystko zależy od kanałów inwestycyjnych, wykorzystania, sytuacji politycznej i kontekstu. Zasadniczo, kto przykłada do tego rękę i pieniądze, określa funkcje biobotów (ksenobotów).
Mogą np. zostać użyte jako broń biologiczna lub do celów kontroli gospodarczej lub społecznej.
To, że jest cudowne, nie oznacza, że ​​jest etyczne lub dobre dla ludzkości.
Być może trafią w ręce nielicznych, a to zachęca do protestów społecznych.
http://tajemnicze.pl/ksenoboty/ …
Jak pyta jeden z naukowców…”mogli je stworzyć ale czy powinni?

tajemnicze.pl-ksenoboty

pl.wikipedia.org/wiki/Ksenobot
tech.wp.pl/roboty-powstale-z-komorek-macierzystych-zab-maja-niezwykle-wlasciwosci-6467607370364545a


Udostępnij