tajemnicze.pl

JAK UPRAWIAĆ WARZYWA W DONICACH i SKRZYNIACH krok po kroku ( i mieć obfite plony)

tajemnicze.pl-uprawa-warzyw-na-balkonie-w-doniczach-skrzyniach
Udostępnij

JAK UPRAWIAĆ WARZYWA W DONICACH krok po kroku (i mieć obfite plony). UPRAWA WARZYW NA BALKONIE. Jak uprawiać na balkonie w donicach, skrzyniach dynie, ogórki, melony, arbuzy, kabaczki, sałatę, rzodkiewki, roszponkę, rukolę, pomidory, paprykę a nawet ziemniaki w workach oraz zioła

Uprawa warzyw w donicach nie jest aż tak inna niż ta w gruncie, po prostu trzeba spełnić odpowiednie warunki związane z doniczką, ziemią, nawozem i wodą.

Wczesną wiosną możemy zrobić sadzonki, a od połowy maja kupować sadzonki na bazarkach lub sklepach ogrodniczych i wysadzać na balkon do donic i skrzynek po tzw. „Zimnej Zośce” czyli po 15 maja.

tajemnicze.pl-uprawa-warzyw-na-balkonie-w-doniczach-skrzyniach

Tym artykułem rozpoczynam serię SURVIVALOWĄ, czyli jak przetrwać w trudnych czasach

Zanim przejdziemy do kilku krótkich filmów, parę słów o uprawach warzyw na balkonie. Taki mały przegląd najpopularniejszych pytań związanych z uprawą warzyw na balkonie, tarasie, w donicach i skrzyniach:

– Jakie warzywa można uprawiać w doniczce?

Dobrymi warzywami do uprawy w doniczkach są: ogórki, cukinie, pomidory drobnoowocowe (odmiany samokończące, które nie rosną zbyt wysoko), różnego rodzaju sałaty, rukola, szczypiorek, fasola, bób, papryka, cebula dymka, pietruszka. Do tego zestawu warzyw warto też dodać łatwe w uprawie zioła.

– Jakie warzywa na słoneczny balkon?

Doskonale na balkonie będą się czuły:
pomidorki koktajlowe,
ogórki i inne dyniowate,
różne gatunki sałat,
rzodkiewki,
różnorodne zioła,
pietruszka naciowa,
seler naciowy,
szczypiorek,
koperek,
ziemniaki w workach.

– Jakie warzywa na wschodni balkon?

Na takie miejsca zawsze dobrym wyborem są warzywa liściaste, takie jak:
Sałaty,
Cebula na szczypiorek,
Roszponka,
Seler naciowy,
Pietruszka naciowa,
Botwinka,
Lubczyk,
Jarmuż.

– Jakie warzywa na balkon północny?

Na balkon północny zawsze dobrym wyborem są warzywa liściaste, takie jak:
Sałaty,
Cebula na szczypiorek,
Roszponka,
Seler naciowy,
Pietruszka naciowa,
Botwinka,
Lubczyk,
Jarmuż.– Jakie warzywa będą rosły w cieniu?

Warzywa, które poradzą sobie w cieniu:
– sałata,
– rukola,
– jarmuż,
– szpinak,
– roszponka,
– seler naciowy,
– pietruszka naciowa,
– lubczyk.

– Jak założyć ogród na balkonie?

Najprostszą metodą uprawy jest wysianie nasion warzyw do pojemników wypełnionych podłożem. W ten sposób dość szybko uzyskamy np. koper, rukolę czy seler naciowy, których aromatyczne liście podkreślą smak wielu potraw. Z nasion uzyskamy także dekoracyjne i smaczne jednoroczne warzywne pnącza – groch i fasolę.

Jeśli jest już maj lub czerwiec kupmy sadzonki na bazarku czy w ogrodniczym sklepie i posadźmy na balkonie.

– Kiedy sadzi się warzywa?

Ogórki, cukinię i dynię powinno się siać w maju do skrzyni lub sadzić kupione sadzonki lub wyhodowane wcześniej rozsady. Kalarepę na przełomie maja i czerwca, a kalafior miesiąc wcześniej. Warzywa korzeniowe zaczyna się zasiewać już w marcu. Pietruszkę, marchew i rzodkiew w ostatnich dniach kwietnia, a buraki ćwikłowe około 30 dni później.

– Jakie warzywa najłatwiej uprawiać?

Do najłatwiejszych w uprawie warzyw należą min. rzodkiewki, sałata i koperek (posiadają krótki okres wegetacji, a wiec można uprawiać je jako przedplon i poplon), a także fasola szparagowa (można ją wysiewać co 10 dni przez całe lato), szczypiorek (cebula siedmiolatka), pietruszka naciowa i cukinia.

A pod filmami kilka ważnych informacji co robić żeby mieć udane zbiory ogórków, dyni czy innych dyniowatych uprawianych w donicach na balkonie.

tajemnicze.pl-uprawa-warzyw-na-balkonie-w-doniczach-skrzyniach

ZAPRASZAM NA FILMY:

UPRAWA WARZYW NA BALKONIE. Pomidory w donicach. FILM 1

w tym filmie:
00:00 WARZYWA W DONICACH
00:30 UPRAWA WARZYW NA BALKONIE
00:56 JAKIE DONICE WYBRAĆ DO UPRAWY WARZYW ?
03:56 JAKA ZIEMIA DO UPRAWY WARZYW W DONICY ?
04:43 JAKIE WARZYWA DO DONIC ?
10:00 JAKIE NAWOZY WYBRAĆ DO WARZYW UPRAWIANYCH W DONICACH ?
11:25 CZYM PODWIĄZAĆ WARZYWA ?
12:05 POMIDOR W DONICACH – SADZENIEZAPRASZAM CIĘ NA >>>t.me/tajemnicze <<< komunikator TELEGRAM (dostępny tylko na smartfony) - inny niż TT i FB - TAM też NA BIEŻĄCO DODAWANE SĄ NOWE WPISY. Jeśli czytasz ten artykuł teraz na smartfonie, t.me/tajemnicze <<< kliknij w ten adres na telegramie i dołącz

UPRAWA WARZYW W DONICZCE. Uprawa warzyw w pojemnikach. Uprawa warzyw krok po kroku. FILM 2

Uprawa warzyw w doniczce. Uprawa warzyw w pojemnikach. Uprawa warzyw krok po kroku.
Pomidor, papryka, bakłażan, seler, sałata, rzodkiewka, kapusta, kalarepa, jarmuż, kalafior, por, cukinia, pomidoroziemniak, marchew, koper, pietruszka naciowa, pietruszka korzeniowa, burak, kukurydza.

W jakich donicach, w jakiej ziemi (podłożu) uprawiać warzywa na balkonieCO SIAĆ I SADZIĆ W CZERWCU – FILM 3UPRAWA WARZYW NA MAŁYM BALKONIE – FILM 4Nawet DYNIE (i inne dyniowate jak ARBUZ, MELON, KABACZEK) oraz OGÓRKI można uprawiać na balkonie w donicach lub skrzynkach, czyli JAK UPRAWIAĆ DYNIE, OGÓRKI, MELONY, KABACZKI I ARBUZY NA BALKONIE

tajemnicze.pl-uprawa-warzyw-na-balkonie-w-doniczach-skrzyniach

Potrzebne są nam donice o pojemności min 5 litrów, wtedy podłoża wystarczy, aby wykarmić i przytrzymać system korzeniowy.
Ważne, żeby ziemia była żyzna.

Polecam ziemię użyźnić obornikiem granulowanym (np. kurzym) pod każdą sadzonkę (sypiemy garść obornika, mieszamy lekko z ziemią, przysypujemy ok 2 cm i wkładamy w dołek delikatnie wyjętą z doniczki sadzonkę (dyniowate i ogórki mają bardzo wrażliwe korzenie) i przysypujemy, tak żeby przykryć korzenie a jeśli sadzonka ma wydłużoną łodyżkę można sadzonkę mocniej obsypać ziemią (na przysypanej łodyżce wytworzą się korzenie przybyszowe).

I podlewamy (zawsze) ciepłą wodą (nie podlewamy po liściach)Bardzo ważne:

– ogórki i inne dyniowate lubią mieć wilgotną ziemię
podlewamy zawsze ciepłą wodą
nie wolno polewać po liściach
podlewamy rano i wieczorem
żeby uniknąć chorób ogórków czy innych dyniowatych posadźmy dymkę lub cebulę obok sadzonki

Znakomicie również udają się ziemniaki uprawiane w workach na balkonie. FILM 5

I tak na deser jeszcze jeden (piąty) film, tym razem właśnie jak uprawiać ziemniaki w pojemnikach

czyli kilka słów dotyczących sadzenia, uprawy ziemniaków w workach oraz w donicach. Jakie są zalety uprawy pojemnikowej, kiedy sadzić ziemniaki, jakie odmiany, jaką ziemię wybrać, jak podlewać i nawozić ziemniaki uprawiane w doniczkach oraz kiedy możemy zbierać pierwsze plony.Zapraszam również do poznawania innych artykułów, zwłaszcza tych w kategorii WIELKI RESET (link). Warto wiedzieć w jakim kierunku zmierza ten świat i jak się do tych zmian przygotować.

  Jeśli podoba Ci się mój blog polub i udostępnij go innym. Sprawdź też inne wpisy na blogu.   Jak schudnąć bez odchudzania, bez diety, bez ćwiczeń i bez jojo. Sprawdź To     Wpis pochodzi z bloga Tajemnicze.pl   .....   zobacz więcej: tajemnicze, niewyjaśnione, ciekawe, dziwne a także teorie spiskowe

JAK UPRAWIAĆ WARZYWA W DONICACH krok po kroku (i mieć obfite plony). UPRAWA WARZYW NA BALKONIE. Jak uprawiać na balkonie w donicach, skrzyniach dynie, ogórki, melony, arbuzy, kabaczki, sałatę, rzodkiewki, roszponkę, rukolę, pomidory, paprykę a nawet ziemniaki w workach oraz zioła
http://tajemnicze.pl/jak-uprawiac-warzywa-w-donicach-i-skrzyniach-krok-po-kroku-i-miec-obfite-plony/ …
z cyklu SURVIVAL, czyli jak przetrwać w trudnych czasach


Udostępnij